01. Dostça Bir Söyleşi – Ahmed Hulusi

http://ahmedhulusi.org/

“01. Dostça Bir Söyleşi – Ahmed Hulusi”

02:00 Dünyadan yüzbinlerce kat büyük olan güneşi barındıran ve içerisinde yüz milyarlarca güneşin bulundugu bir galaksi; galaksiler arasında sonsuz boşluklar; ve on milyarla galaksiyi şöyle bir düşündüğümüzde acaba “tanrı” nerededir? Tanrılık kavramı neden yoktur?

06:00 “Tanrı yoktur, ilah yoktur sadece Allah vardır” ifadesi veya “Sizin ilah bildiğiniz aslında Allah`tır” açıklaması nasıl anlaşılmalıdır.

10:00 Hz Muhammed aleyhisselâm`ın Hira Dağı`ndaki “OKU” seslenişine “Neyi okuyayım” değil de “Ben okuyanlardan değilim” cevabını vermesindeki incelik nedir? “Ümmi okuma yazma bilmeyen değil de; sistemi okuyamayanın adıdır” diye düşünmek bize ne gibi bir bakış açısı kazandirabilir.

15:00 Tanrılık kavramı olmadığına göre “Allah” nedir? İhlas suresinde ne açıklanmaktadır? “Hz Muhammed aleyhisselâmin açıkladığı Allah`ı” anlamak ne demektir ?

23:30 Sınırsızlığı, boyutsal olarak anlamak ne demektir?

28:00 Evrende, kainatta bulunan her birim, o birimin algılama boyutundaki, algılama aracına göre mevcuttur. O birimi algılama frekansına sahip olmayan yapıya göre; o şey mevcut değildir!

30:00 Evreni meydana getiren enerji; şuurlu bir enerjidir; bilinçtir! Bir yönüyle kudret; bir yönüyle ilimdir!

44:00 Hz Muhammed aleyhisselam`ın Güneş`in cehennem olduğuna ait işaretinin bilimsel açıklaması.

53:00 Ölümün iç yüzü nedir? Kuran neden ‘ölüm tadılacaktır’ demektedir. Bedenin kullanım dışı kalmasıdır ölüm!

01:00:00 Rüyada bedene yapılan bir şey olmamasına ragmen, gördüğümüz `kabus` ne kadar gerçekçi ise; kabirde de aynı şekilde uyanmamacasına, bu şekilde bir yaşam geçireceğiz.

01:16:00 Astrolojinin temeli, yıldızların insan beynini etkilemesine dayanmaktadır! Yıldızların insanın kaderinin belirlenmesinde bir araç olması ne demektir?

1:26:00 Mahlukatın yani tüm yaratılmışların kaderinin, elli bin sene öncesinde, yazılmış olması ne demektir?

Category: İslam ve Bilim

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>