M. Ceceli Sordu, A. Hulusi Yanıtladı #2 – Neden Türkiye’ye Dönmüyorsun?- Returning home, to Turkey?

http://ahmedhulusi.org/
http://ahmedhulusi.org/en/

“MUSTAFA CECELİ SORDU, AHMED HULUSİ YANITLADI #2 – NEDEN TÜRKİYE’YE DÖNMÜYORSUN?”
Q&A SESSION #2 WITH MUSTAFA CECELI & AHMED HULUSI – Why don’t you return home, to Turkey?”

03:14 Kuran’ın temel anlayışı vahdet, varlıkta Allah’ın varlığı dışında bir varlık olmadığı, İnsanın halife olarak meydana getirildiği, İnsanda açığa çıkan Allah’ın bütün özellikleri, insanın kendini tanımasının Allah’ı tanımak olduğu, Nefsini bilen rabbini bilir realitesi.

03:37 Kaldır kendini aradan ortaya çıksın yaradan anlayışı. Bu anlayışı da Kuran’da açıklayan husus B harfi, B sırrı. Hazreti Ali’nin söylediği B sırrı. İmam-ı Cafer-i Sadık’tan gelen ilim.

04:09 B harfini o kelimelerin başında görüp, o kelimeyi veya cümleyi nasıl Türkçeleştiririz çalışması Kuran Çözümü.

04:22 Bu Kuran Çözümü’nü okuduğun zaman Allah’ın senden çıkan Esma özelliklerini görüyorsun. ‘Allah seni sendeki özellikleriyle bir aşama sonraya getirecek ve bunun neticesini yaşayacaksın’ anlayışı var Kuran Çözümünde.

05:30 Kuran Çözümü işte bu esas üzere hazırlanmış bir çalışma ve onun giriş bölümünde de ayetlere nasıl bakılması, ayetlerin nasıl anlaşılması, Esma-ül Hüsna’nın ne olduğu, isimlerin özellikleri gibi bir ön bilgi bölümü var.

05:58 Şekilci anlayış üzerine olan mealler, İngilizceye çevrildiği için hep, oradaki katılık ve yüksek tanrı anlayışı, batılılarda Kuran şiddet ve teröre yol açan kaynak kitaptır anlayışına yol açmış.

06:14 İşte bunun içindir ki biz bu Kuran’ı İngilizce çevirisine şu anda yayınladık ve dağıtımına başladık, başta Amerika olmak üzere Avrupa’da.

06:33 Onlara Sufi perspektifi ile Kuran diyerek; Kuran’ın temel ruhunu ve felsefesini anlatmaya çalışıyoruz.

07:06 İşte bunun için Kuran Çözümü diğerlerinden benim anlayışıma göre çok farklı bir çalışma.

07:20 Kuran Çözümü basılı kitap olarak 1,5 milyon basıldı ve dağıtıldı, ki bugüne kadar Türkiye’deki rekordur, Türkiye tarihinde.

09:20 Bu kadar dağıtılan Kuran’ın parası nerden geliyor, değirmenin suyu nerden geliyor birde ben sana onu da sorayım senin yerine.

09:41 Benim eşimin babası Atasay Kuyumculuğun sahibi Atasay Kamer. Kendisi bu çalışmayı üstüne aldı. Allah bu güne kadar bana belli imkanlar verdi, ben de bu imkanlarımı insanlara Allah’ın kitabını ulaştırmak için değerlendireceğim dedi ve bütün masrafı tamamıyle kendisi karşılıyor. Aynı şekilde basılacak olan İngilizce kitapların da çok büyük bir kısmını kendisi karşılayacak.

11:13 Benim ne mürşitlikle, ne şeyhlikle, ne hocalıkla, ne mehdilikle hiçbir şeyle alakam yok.

——————————————————————————————————–
Why don’t you return home, to Turkey?

00:53 Most translations of the Quran are copies of one another. The primary perspective underlying their outlook is the dualistic understanding of ‘Him’ and ‘I’… or ‘God’, ‘Allah’, ‘The Great Allah’, ‘Allah that is far and beyond’ etc.

03:00 The knowledge coming from Sufism has lost momentum. Whereas the primary teaching of the Quran is ‘oneness’, that there is no other existence besides Allah and that man has been created as a vicegerent..

04:44 Because the Quran says, “Everyone will live the results of their own deeds” That is, “the consequence of every experience will be lived in the next experience”.

05:55 But the other translations which I’ve mentioned earlier reflect their literal and rigid approach in their English translations as well, which leads many Anglophone readers to think “the Quran instigates violence and terror”.

07:47 We gave away 1.5 million printed copies by hand for free or with a cargo charge of about $1 to cover freight costs. On the other hand, close to about one million copies of the Turkish ‘The Power of Prayer’ have also been printed and distributed for free.

09:06 So then how is it that this person, with so many followers and readers, not living in Turkey?

10:44 So until this day we have never collected money, we did not receive any contributions, in fact we did not even accept the offers of those who wanted to assist in the printing.

11:40 I have no such interests in being a guru, a sheik, or the Mahdi. I have already reached 70 years of age, I don’t even know how much longer I’ll live.

13:00 There is a hadith that says, “Hasten to go to pilgrimage. But we are too concerned about whether we’ll be missing out on some worldly thing, we wonder if we’ll become deprived of certain worldly pleasures. These are the results of differences in perception.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>