03. Allah’ı Tanıyalım – 1 – Ahmed Hulusi

http://ahmedhulusi.org/

“03. Allah’ı Tanıyalım -1 – Ahmed Hulusi”

02:00 Allah ismiyle işaret edileni yukarıda bir tanrı değil de Rasulullah aleyhisselam`ın açıkladığı şekliyle anlatan ayet ve hadisler.

07:00 Tasavvufta “Hakikat” diye bahsedilen, bir kişinin dünyada iken hissedeceği, idrak edileceği, hazmedecegi ve yaşayacağı bir şeydir.

15:00 İslam`ın özü olan ve tasavvufta “Vahdet-i Vücud” diye açıklanan görüş neden “Panteist” görüş olarak açıklanmaya çalışılıyor. Bu görüşler arasında duymadığınız gerçekler.

19:00 “Herşey Haktır” görüşü batıldır, herşey yoktur !! Şey diye ayrı birşey yoktur. Çünkü “şey” kesitsel algılama aracı olan gözün, varlığa bakarak çıkardığı bir sonuçtur ki aslı yoktur.

21:00 Vahdet-i Vücud, şuuurda yaşanan bir üst boyut halini tanımlamak için kullanılır. Göze kulağa göre yaşanan bir şey değildir.

23:00 Göz, kulak gibi duyu organları örnek toplamak içindir, tüm evreni bunlarla değerlendirmek için değil.

27:00 Beden insanın kozasıdır. Tefekkür ve müşahade ile bu kozadan çıkılmazsa bu bedeniyle birlikte mezarın içinde hapis kalacaktır ! İnsan zaten şu an da kabirdedir insanın kabri bu bedendir.

28:00 “Ölmeden önce ölmek” ne demektir?

30:00 Kozamız şartlanmalarımız, değer yargıları ve duygularla örülmüştür!

33:00 Kendimizi bu kozadan kurtarana kadar uykudayız, “İnsanlar uykudadır; ölünce uyanırlar” hadisi ile neye işaret edilmektedir.

38:00 Amentü`de geçen “mevtin akabinde yeni bir beden ile Baas olmak” ne demektir. Bu bedeni terk ettikten sonra yaşamımıza nasıl bir beden ile devam edeceğiz!

40:00 Madde beden ile yaşarken nasıl bu bedene ait degilsek, ruh bedenle yaşarken de o beden olmayacağız, kozmik bilincin o birimdeki zuhuru olarak yaşamaya devam edeceğiz!

42:00 Kar veya buz sudan meydana gelmiştir, buzdan bir insan heykeline su denilmez, `buzdan insan heykeli` denir, ne zamanki buz erir o zaman su adını alır.

44:00“Evvel, Ahir, Zahir, Batın “O” dur “ayeti ile işaret edilmeye çalışılan nedir. Zahir’in cahili Batîn’ın da cahilidir ne demektir!

48:00 Beden, ruh ve şuur birbiriyle bağlantılıdır. Ruhun bedene olan enerji takviyesi kesildiği zaman, beden yaşamamaz. Ruha ve bedene yön veren ise şuurdur, bilinçtir ama bilinci geliştiren de `beyin`dir.

50:00 Kendini tanımak istiyorsan nefs dediğin gerçek benliğini ve benliğindeki özellikleri öğrenmek ve `hal`lenmek zorundayız.

56:00 İbadet ile Cennet’i elde edemeyeceğinizi duymuş muydunuz?

01:00:00 “Allah var idi ve O`nunla beraber hiç bir şey yoktu” ayeti ile ilgili önemli açıklamalar.

01:07:00 “Allah Vechi” dışında herşey yokluktadır” ne demektir?

01:15:00 Ahmed Hulusi ismi altında şu ana kadar hiç duymadığınız ilimler zahir oluyorsa, Allah böyle dilediği içindir!

01:20:00 Kendimizi yani nefsimizi tanımak ne demektir ve hangi aşamalardan geçmek gereklidir.

Category: İslam ve Bilim

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>