M. Ceceli Sordu, A. Hulusi Yanıtladı #8 – İslam’ı Anlamak ve Yaşamak- Understanding & Living Islam

http://ahmedhulusi.org/
http://ahmedhulusi.org/en/

“MUSTAFA CECELİ SORDU, AHMED HULUSİ YANITLADI #8 – İSLAM’I ANLAMAK VE YAŞAMAK”
Q&A SESSION #8 WITH MUSTAFA CECELI & AHMED HULUSI – Understanding & Living Islam”

00:09 Ben ilk olarak sizin “Yaşamın Gerçeği” adlı kitabınızı okudum.

00:26 Bu dünyada doğmayı, ana babanı sen mi seçtin ? saç rengini sen mi seçtin ? göz rengini sen mi seçtin ? şeklinde bir sorgulamayı bugüne kadar ben yapmamıştım.

01:29 Ben kitaplarınızda “kuran” ve “resulullah” bakışı dışında bir şey görmedim, bunlara aykırı en ufak bir şey okumadım.

02:19 Hiçbir eserinizi ben parayla almadım çünkü parayla satmıyorsunuz, satılık değil.

02:59 Biz bu 2010’lu yıllarda nasıl ereceğiz Allah’a ? Yine bu yolu mu takip edeceğiz yoksa bu yolu nasıl kısaltabiliriz? Metod olarak özellikle neslimize nasıl bir şey tavsiye edersiniz, İslamı anlayıp yaşamak adına ?

03:26 Günümüzde artık eski sistemlerle bu işi yaşamak yolu maalesef mümkün değil, yani eski tarikatlar sistemiyle.

04:52 Bizim yapabileceğimiz şey şu anda Allah’ın bize bahşettiği akıl yolunu kullanarak Resulullah’ın ve Kuran’ın bildirdiği hakikate iman edip, o imanın gereği olan fiilleri yaşamımıza geçirmek. Bu da en başta zikir ve salattır.

05:26 Zikir tamamen bir kere teknik bir olay. Beyinde belirli esma özelliklerinin açığa çıkmasını sağlamak ve anlayış, idrak, kavrayış ve hissedişin oluşmasıdır.

05:41 Salat tümüyle Allah’a yöneliş ve onu varlığında hissetmektir.

06:14 Oruç bedenin yani hayvani vasıflarla yaşayan bu yapının aç bırakılması değildir, oruç esas itibariyle varlıkta hakkın varlığının dışında bir şey görmemektir.

07:35 Sen karşındaki varlığın Allah’ın varlığı olduğunu göre göre, bile bile, hissede hissede ona tutup bir kötülük eder, bir yalan söyleyebilir misin?

08:32 Ben tavsiye ederim önce herkes “Yaşamın Gerçeği” kitabını okusun, olayın sistemini anlasın.

09:00 Mutlaka ve mutlaka “Kuran Çözümü” kitabını okusunlar. Eğer hala ben okudum da Kuran’ı anlamıyorum, anlayamıyorum derlerse beni mazur görsünler kusurumdur benim.

10:27 “Kuran Çözümü”nde çok önemli bilgiler var, elbette ki Kuran’ı anlamak içinde orada özellikle başında yazdığınız yazılar var.
——————————————————————————–
Understanding & Living Islam

03:12 What can you advise our generation, in the name of understanding and living Islam?

04:17 So this concept of ‘schools of spiritual training’ is no longer valid today. Today there are sermons. You can go and listen to a sermon once a week or once a fortnight or as much as you can, they’ll give you lessons in good virtue, which you can try and apply in your daily life. But this isn’t sufficient in finding Allah, it doesn’t enable the attainment of ‘certainty (yakeen) of Allah’.

05:40 Salat is to completely turn to Allah and to feel Him in your being. Salat is something that is especially experienced alone in the night.

06:14 Fasting is not about starving this body, this structure that functions with animalistic properties.

06:54 If you can duly experience dhikr, salat and fasting, if you can really read the Quran, your life will automatically change without you even realizing. I can tell you this with certainty.

08:31 I advise everyone to first read my book ‘Truth of Life’ and understand the system. In ‘The Power of Prayer’ I wrote about which dhikr is beneficial for which purpose. Nobody needs to call and find me.

09:58 Every point in the Quran is perfect and it is free from any error. When I talk about questioning I’m not talking about questioning its authenticity. There is no doubt about its authenticity. But how can I understand it?

11:21 Another one of your phrases in one of your books was, “There is no reform in religion; there is only reform in one’s understanding of religion.” This shouldn’t be taken as ‘degeneration of religion’ The truth is stable, it does not change. But our perception of it is constantly subject to change.

12:04 …thus we must not make any judgments or interpretations, for if Islam is about submission, then we must submit to it wholeheartedly, yet continually strive to understand things more clearly in this time and age where perceptions change so rapidly.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>