Antalya Falez Sohbeti – Ahmed Hulusi

http://ahmedhulusi.org/

“Antalya Falez Sohbeti – Ahmed Hulusi”

06:30 Kabe hakkındaki açıklamalar. Hz İbrahim aleyhisselam Kabe`nin yerini kendi kişişel fikri ile mi yoksa aldığı vahiy ile mi karar vermişti.

15:00 Kabe`nin altından yayılan nurların, orada yaşayanlar üzerine etkileri nelerdir.

16:30 Kabe`de neden tavaf yapılır.

17:30 Hanif ne demektir? Yukarıda bir tanrı kavramı yoksa, birimin ibadet adı altındaki çalışmalarının kökeni neye dayanmaktadır?

19:30 Hiç bir put özelliği veya gücü olmadan tapınanları toparlamaz ! Putların etrafında tavaf yaparken o zamanın sakinleri, Kabe`nin bulunduğu yerin ve zemzem suyunun etkisiyle algıladıklarını putlara atfediyorlardı.

28:00 Kabe`ye gidenlerin normal yaşantısında açığa çıkmayan ikinci kişilik tetiklenmektedir. Aynı bir balonun şişirildiğinde üzerindeki yazıların okunur olması benzeri !

31:00 Mekke`deki Celal`in sebebi Kabe`nin altından yayılan, çok yüksek frekanslı dalgalar iken; Medine`deki Cemal`in sebebi ise düşük frekansli dalgalardir.

40:00 Kabe`deki Celal nurları iyinin mükemmelliğini oluştururken kötünün de kötülükte zirveye çıkmasına yol açıyor.

54:00 “Dün bugünde var olduğu gibi; yarın da bugünde vardır.“

57:00 Kuran`ın yüceliği, azameti, ihtiva ettiği manalar nedeniyledir. Kur`an yukarı asılmak ile değeri artmayacağı gibi; oturduğunuz yere koyarak da değerini yitirmez.

1:06:00 Besmelede “B” den sonra söylediğimiz “İsmi Allah” olan; yani Allah kelimesi ismi olan müsemma nedir? Kur`an “İsmi Allah olan varlığı” anlatarak başlamaktadır.

1:17:00 “Fatiha Suresi”ne çok farklı bir bakış.

1:18: 00 Dörtyüz milyar yıldızdan oluşan galaksimizi beş duyu ile algılıyoruz. Ama değişik boyut ve katmanlar halinde bir noktadan meydana gelmiş nice evrenler vardır! (Bir noktadan meydana gelmiş bir açı içerisindeki evren içre evrenler).

1:34.00 Secde etmek için bile bir varlığın olması gerekir. Varlığı olmayan, “Hiç“ !
secde edemez.

1:45:00 Namaz kılmak, namazı ikame etmek, orta namazın hakkını vermek ya da daimi namazda olmak gibi değişik “hal“lerin anlatımları.

1:51:00 Namaza durduğunda ” İnya kenabüdü” diyemiyorsan, kılınan namaz değildir.

1:53:00 Gerçekten namaz kılıyor muyuz. Beş vakit namaza devam edıyoruz da hiç iki rekat namaz namaz kılabildik mi!

1:54:00 “Allahu Ekber” diyerek namaza girmek ne demektir. Nasıl girilir. “İnya kenabüdü” nün işaret ettiği mananın anlamı “Fenafillah”tır!

2:07:00 Abdest almak şirk oluşturan düşünce ve fikirlerden arınmaktır! Şuursal arınmanın abdest olduğunu anlarsak Kur`an okuyabiliriz!

Category: Konferanslar

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>