Mustafa Ceceli Sordu, Ahmed Hulusi Yanıtladı #6 – İbadet Nedir? – What is worship?

http://ahmedhulusi.org/
http://ahmedhulusi.org/en/

“MUSTAFA CECELİ SORDU, AHMED HULUSİ YANITLADI #6 – İBADET NEDİR?”
Q&A SESSION #6 WITH MUSTAFA CECELI & AHMED HULUSI – What is worship?”

01:41 Kuantum beyin kelimesini kullandığımız zaman esas itibariyle ana potansiyelden söz ediyoruz mevcut olan özelliklerden. Bu özellikler değişik bileşenler özellik bileşenleri halinde neticede belirli aşamalardan geçerek bildiğimiz madde beyin diye algıladığımız yapıyı meydana getirmiştir.

02:19 Eğer beynine giren bilgi kanalları biraz daha farklı olsaydı veya biraz daha fazla olsaydı bizim üzerinde konuştuğumuz madde algısı tamamıyle farklı olacaktı.

02:47 Sabit bir madde yapı mevcut değil. Gerçekte bir bilgi yapı, bir dalga okyanusu, bir dalga yapı var orijin olarak beyine bunlardan ulaşabilenlere göre beynin tanımlaması söz konusu.

03:37 Beyinde belirli işlevleri tahrik ederek o alanda genişleme yapmak mümkün.

03:57 Dünyada bir insanın yapacağı en önemli çalışma zikirdir!

04:03 Siz beyninizde belirli bir kelimeyi belirli bir sayıda belirli bir şekilde tekrar ettiğiniz zaman o tekrar beyinde belirli bir hücre gurubunda belirli bir elektrik oluşturuyor ve bu yan hücrelere sıçrıyor ve o alanda daha fazla bir elektriklenme daha fazla o manaya o dalga boyuna dönük çalışan hücre yapısını meydana getiriyor.

06:15 Zikir Allah’ı tanıma yolunda ve kendini tanıma yolunda kendindeki Esma özelliklerini tanıma yolunda en başta gelen aşamadır.

06:33 Biz İranlılardan Perslerden almışız namaz kelimesini kullanıyoruz ve günde 5 defa yatıp kalkmak jimnastik yapar gibi yatıp kalkmayı namaz zannediyoruz. Namaz bu değil!

06:55 O Salat yani yöneliş. Kime yöneliş Rabbine yöneliş. O yönelişe Rasulullah uruç demiş. Salat müminin Miracıdır demiş.

07:20 Salata durduğun zaman Subhanekeyi okurken daha vela gayrıhu diyorsun gayri yok sadece Allah.Gayrihu yu gerçekten söyleyebilirsen orda senin benlik kavramın kalkıyor ortadan ben yokum sadece o var.

07:40 Senin dilinde Fatiha yı okuyan kendisi. Fatiha yı okumaya başlarken Besmeleyi çekiyorsun. B İsmi Allah Rahman Rahim yani İsmi Allah olan Rahman ve Rahim varlığımın hakikatıdır demektir Bismillahirahmanirrahim.

08:25 Besmele çekilmez Besmele yaşanır. Besmeleyi yaşayan kendisi olur. İşte salat bunu yaşamaktır.

08:40 Salat ın salat olması için okuduğun kelimelerin anlamını hissedip düşünmen gerekir.

09:22 Yukardakine tapınmıyorsun. Senin varlığını meydana getiren o Esma potansiyeli, Allah ın sonsuz kudreti, ilmi, bütün özellikleri senin varlığını meydana getiriyor. Yani Salat kendinden kendine kendini aradan çıkararak yaşanan bir olay.
———————————————————————————–
What is worship?

01:13 Some call worship a ritual but it’s actually a ritual. So what is the purpose of worship and is it beneficial for our life after death, does worship also benefit us in this world? How should we understand the topic of worship in light of the ‘quantum brain’?

01:39 Now when we use the term ‘quantum brain’ we’re actually referring to the primary potential, our inherent qualities.

02:45 Essentially what exists is entirely a structure of data, an ocean of data. The brain defines things according to what it receives from this ocean. So by means of this mechanism the brain is able to manifest its various potential qualities.

04:03 When you repeat a specific word in your brain in a specific way and a specific number of times, a current of electricity forms in certain cell groups in your brain which reverberates to surrounding cells causing an increase in the electrical current which then leads to an increase in the cells that function at that wavelength, to serve that specific meaning.

06:10 This is why dhikr is the first step in knowing Allah, knowing yourself, knowing the qualities of the Names within you.

06:53 It’s ‘salat’! Salat means to turn. To who? To your Rabb. Where is your Rabb? The Names that comprise your being.

08:06 “B ismi Allah ar-Rahman ar-Rahim” is the equivalent of, “Remove yourself so that the Creator may reveal Himself”. The Basmalah is not something to recite, it is something to experience! And the experiencer is Himself!

09:36 It is the potential of those names that compose your being. The infinite ‘power’, ‘knowledge’ and all other qualities of Allah form your being. If you can’t feel this then you’re not really saying “Subhana Rabbiyal Azim” or “Subhana Rabbiyal Ala”.

10:11 In other words, salat is from the Self, to the Self, and can only be truly experienced by removing the self. If you can experience this your perspective and evaluation of existence will be totally different.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>